نسرین دهقان مرد / تغذیه و رژیم درمانی / رژیم های کتوژنیک برای لاغری
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

رژیم های کتوژنیک برای لاغری

رژیم های کتوژنیک برای لاغری

این رژیم ها بر پایه علم تغذیه و فیزیولوژی است و تقریبا 80 سال است که از این روش استفاده می شود. چیزی که باعث شده این روش پر طرفدار باشد این است که اولا نیاز به شمارش کالری ندارد،. دوما احساس گرسنگی به شما نمی دهد و سوما احتیاج به تلاش شما برای سوزاندن کالری از طریق ورزش های شدید ندارد.

رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم کتوژنیک، رژیمی است که مصرف کربوهیدرات در آن کم است و گاهی به صفر می رسد و بیشتر چربی و پروتئین خورده می شود. این رژیم انواع مختلفی دارد که رایج ترین آن شامل 90 درصد چربی، 6 تا 9 درصد پروتئین و صفر تا 4 درصد کربوهیدرات است.

رژیم کتوژنیک برای لاغری، رژیمی است که مصرف کربوهیدرات در آن کم است و گاهی به صفر می رسد و بیشتر چربی و پروتئین خورده می شود. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به دکتر دهقان مرد متخصص تغذیه و لاغری مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره 02140440717 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از صفحه اینستاگرام دکتر دهقان مرد دیدن کنید.

 

رژیم کتوژنیک با چه مکانیزیمی لاغر می کند

به گفته نسرین دهقان مرد مشاوره تغذیه و رژیم درمانی، وقتی شما این رژیم را شروع می کنید و قند و کربوهیدرات مصرف نمی کنید، بعد از 10 تا 12 ساعت، قند خون پایین می آید و به دنبال آن انسولین خون نیز کاهش پیدا می کند. بدن برای اینکه این افت قند را تحمل کند، هورمونی به نام گلوکاگون در بدن ترشح می شود که قند خون را از کبد آزاد می کند. بدن 7 تا 10 روز با این قند زندگی می کند. بعد از آن سراغ سلول های چربی که به آن آدیپوسیت می گویند، می رود و چربی داخل سلول های چربی را تجزیه می کند. در اثر تجزیه چربی ها یک سری اجسام کتونی نیز آزاد می شود که به آنها کتون بادی می گویند. کتون بادی ها اسیدی هستند و وقتی داخل خون ریخته می شوند خون را اسیدی می کنند و در نهایت ادرار نیز اسیدی می شود. به همین دلیل افرادی که این نوع رژیم را می گیرند بعد از مدتی که آزمایش می دهند، ph خونشان پایین تر و اسیدی تر است. زمانی شما در رژیم کتوژنیک به موفقیت می رسید و بدنتان شروع به چربی سوزی می کند که اجسام کتونی در خون شما به 0.5 تا 3 مول برسد. در این هنگام است که شما متوجه می شوید بدن به سراغ سلول های چربی رفته و چربی موجود در این سلول ها را تجزیه می کند تا از انرژی آنها برای بدن استفاده کند. در اثر تجزیه این چربی ها اجسام کتونی در خون آزاد می شوند و خون را اسیدی می کند.

مضررات رژیم کتوژنیک

در طولانی مدت برای کسانی که اضافه وزن زیادی دارند و به مدت طولانی از این رژیم استفاده می کنند، باعث کاهش دانسیته استخوانی و ایجاد پوکی استخوان می شود. علت این امر این است که خون اسیدی است بنابراین سراغ استخوان ها رفته و فسفات کلسیم استخوان را تجزیه می کند در خود حل کرده سپس کلسیم و فسفات را از هم جدا کرده و وارد خون می کند. کلسیم آزاد در کلیه جمع شده و کلیه ها را اذیت می کند. از طرف دیگر چون ادرار اسیدی است اوره در ادرار حل نمی شود و در کلیه می ماند و ایجاد سنگ کلیه می کند.

همانطور که گفته شد میزان ph خون کاهش پیدا می کند و خون اسیدی می شود بدن سعی می کند این حالت اسیدی را جبران کند و ph خون را بالا ببرد و از مینرال های بدن مثل کلسیم، منیزیم و فسفر استفاده می کند و وقتی مینرال ها در خون تمام شدند، سراغ منابع آنها که دندان ها و استخوان ها هستند، رفته و مینرال ها را از آنها برمیدارد و باعث کاهش دانسیته استخوانی و ایجاد پوکی استخوان و یا پوسیدگی دندان می شود. علاوه بر این به دلیل اسیدی بودن خون، میکروب در محیط اسیدی خیلی راحت تر رشد می کند. بنابراین ریسک عفونت در بدن این افراد بالاتر است و زودتر مریض می شوند.

رژیم کتوژنیک برای لاغری

رژیم کتوژنیک برای لاغری

پس یادتان باشد

رژیمی، صحیح و اصولی و بدون عوارض است که همه گروه های غذایی را داشته باشد و تا زمانی که شما با یک رژیم لاغری عادی و اصولی می توانید وزن ایده آل را کم کنید و زیبا لاغر شوید، نیاز نیست وارد رژیم هایی شوید که نمی توانید تا آخر عمر از آن الگو پیروی کنید و اگر بخواهید الگوی غذایی خودتان را تغییر دهید وزنتان دوباره بر می گیرد و حتی بیشتر از گذشته هم می شود.

قضیه رژیم های کتوژنیک بسیار گسترده می باشد و در این مقاله به صورت مختصر به آن اشاره شد. در حقیقت بهتر است قبل از شروع به هر نوع رژیمی، در مورد آن مطالعه کنید، عوارض آن را بدانید و بعد وارد آن رژیم شوید و همچنین نیاز است که با یک مشاوره تغذیه مشورت نمائید.

نتیجه گیری

بهترین رژیم غذایی رژیمی است که همه گروه های غذایی را شامل و چیزی را حذف نکرده باشد و زیر نظر بهترین مشاور تغذیه باشد.

از دیگر خدمات نسرین دهقانمرد

رژیم غذایی دوران بارداری

رژیم غذایی مناسب برای افراد دیابتی

تغذیه در دوران شیردهی

تغذیه افراد دیابتی

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

Call Now Button